| سید مهدی سیدی |

یکی از تمرین های «کارگاه نویسندگی» آن است که از کارآموز خواسته می شود از خودتان یک مصاحبه بگیرید. این تمرین باعث می شود افراد بتوانند یک مدل متفاوت از نوشتن را تجربه کنند. تجربیات زیادی از این تمرین به دست می آید و با چند بار تکرار، کارآموز مسیر زیادی را در نوشتن، جلو می رود.

حالا این تمرین را می توان به صورت شخصی و در لحظات گوناگون زندگی هم تکرار کرد. یک جای خلوت پیدا کنید و از خودتان مصاحبه بگیرید؛ یک قلم و یک کاغذ و یک آیینه. روبروی آن بنشینید و از خودتان سؤال بپرسید و پاسخ ها را مکتوب کنید. شاید این کار، قدری لوس و فانتزی به نظر برسد، اما منفعت های بسیاری به دنبال دارد. هم باعث می شود یک بار بدون رودربایستی با خودتان مواجه شوید و هم اینکه به صورت جدی گذشته خودتان را مرور کنید. نیازی نیست سؤال های کلیشه ای که در مصاحبه روزنامه ها نوشته می شود، از خود بپرسید. مثلا اینکه شما کجا و در چه تاریخی به دنیا آمده اید؟ یا در کجا تحصیل کرده، کی ازدواج کرده و فرزند دارید یا نه؟ به سمت سؤلات جذاب، سخت و متفاوت بروید.

شاید این فهرست سؤالات بتواند به شما ایده های جدید برای طراحی یک مصاحبه «خود گرفت» ارائه کند

آقا / خانم محترم! لطفا بفرمایید:

آیا برای ادامه زندگی به کمک فکری نیاز دارید؟ مهم ترین نگرانی های شما درباره آینده چیست؟ برای رفع آن ها چه طراحی هایی انجام داده اید؟ چقدر از گذشته خودتان پشیمان و یا راضی هستید؟ آیا خود را باعث سربلندی خانواده و افتخار جامعه می دانید؟ بزرگترین تقصیرها و ضعف های شما در زندگی چه بوده است؟ آیا شما به روند تکراری زندگی تسلیم شده اید یا بر آن غلبه دارید؟ اصلا سررشته زندگی دست خودتان است یا به دنبال زندگی می دوید و از «هرچه پیش آید خوش آید» تبعیت می کنید؟ آیا تا به حال سعی کرده اید چیزی را که احساس می کنید نادرست است، در رفتارتان تغییر بدهید؟ اصلا اهل تغییر هستید؟ مهم ترین تغییراتی که در زندگی خود ایجاد کرده اید کدام است؟ برای مدیریت اتفاقات ناخواسته در زندگی چقدر مهارت دارید؟ آیا فکر می کنید زندگی شما، می تواند برای بقیه الگو باشد؟

و در خاتمه سؤالات می توانید به مدل مرسوم، یک سؤال کلیشه ای، اما مهم از خود بپرسید: لطفا توصیه های خود را به خوانندگان بیان کنید. مهم ترین حرف شما به دیگران چیست؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید