| سید مهدی سیدی |
چرا و چگونه نویسنده شویم؟
بنویسید! زیاد هم بنویسید. البته مهم تر از خوب نوشتن، چیزهای خوب نوشتن است. از قدیم – درست از همان موقع که یک آدم شیر پاک خورده ای خط را اختراع کرد – گفته اند نوشتن آدم ها را آرام می کند، به آن ها عمق می بخشد و آن ها را اهل فکر بار می آورد. نوشتن بهترین راه برای تکثیر تجربه است. درست مثل قلمه زدن درخت؛ ساقه میوه های خوشگوار را به ازدواج هم در می آورند و در عوض از یک درخت، میوه های چندگانه می رویانند، آن وقت باید یک زنبیل، به دست گرفت و درست مثل قفسه های مرتب میوه فروشی سر کوچه، از آن تک درخت، میوه های متنوع چید!

نوشتن، همین کار را با افکار و تجربیات آدمی انجام می دهد. او را از جمود و سکون می رهاند، راه می اندازد و رودخانه پاکیزه اندیشه اش را از لابلای سنگلاخ تحجر، به سمت اقیانوس خروشان، جاری می سازد.

نویسندگی را بیاموزید و برای آموختنش وقت بگذارید

نویسندگی را بیاموزید و برای آموختنش وقت بگذارید. دنبال بهانه های عجیب و غریب و یا یک موقعیت خاص نباشید. نیازی نیست سرمقاله‌نویس یک روزنامه معتبر پرتیراژ باشید و یا اینکه سرپرستی نویسندگان یک سریال پر مخاطب تلویزیونی را به عهده داشته باشید، همین که هر شب روی تلگرام، جواب این و آن را می دهید و یا در شبکه های اجتماعی، عکس های دیگران را با کامنت تأیید و تکذیب می کنید، دلیل خوبی است برای کسب مهارت در نویسندگی.

برای شروع، خاطرات تان را مکتوب کنید

اصلاً چه خوب است برای شروع، خاطرات تان را مکتوب کنید. وقت زیادی از شما نمی گیرد، کار سختی نیست. یک دفتر ۱۰۰ برگ و یا یک سر رسید نیمه کاره تاریخ انقضاء گذشته به انضمام یک خودکار بیک مستعمل، می تواند برای شروع کمک تان کند. تجربه زیسته روزانه تان را بنویسید. سال های بعد همین نوشته های ساده کمک‌کار خوبی برای شما و احتمالا فرزندان شما خواهد بود.
ضمن آنکه نوشتن خاطرات روزانه، شما را وادار به حساب و کتاب می کند. آنچنان سایه لطیفی بر سر شما پهن می کند که کارهای روزانه تان را در سایه سار آن تنظیم خواهید کرد. هنگام هر کار و فکر، نگران آن خواهید بود که شب هنگام در دفتر خاطرات خود آن را چگونه روایت خواهید کرد؟ پس ناچار خواهید شد هر روز کارهای خوب انجام دهید و هر کار خوب تان را به خوبی و درستی به ثمر برسانید.

پس بد نیست نویسنده باشیم و البته یاد بگیریم نویسنده خوبی باشیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید