شانزدهمین جلسه اندیشه ورزان فرهنگی شهرستان آران و بیدگل، جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ در محل کانون فرهنگی هنری امام زمان (عج)، با موضوع فرهنگ و رسانه برگزار گردید.

در این جلسه آقای دکتر نجاتی، دانش آموخته رشته علوم سیاسی دانشگاه امام صادق (ع)، شاغل در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و از فعالان فرهنگی کانون امام زمان (عج)، ضمن معرفی خود و سابقه فرهنگی بیست ساله، درباره انگیزه ها و تجربیات فرهنگی اندوخته شده در این سال ها، نکاتی را ارائه کرد. نجاتی در خصوص رمز و راز فعالیت های فرهنگی به مواردی اشاره نمود:
۱- در کنار افزایش مطالعات در حوزه دینی معرفتی، حتما باید عملگرا بود. باید به دانش های کسب شده عمل کرد.
۲- باید رفتارمان را اصلاح کنیم تا بتوانیم جذب مخاطب بیشتری داشته باشیم.
۳- هیچ فعالیت فرهنگی مثل هیأت، جذابیت و تاثیر در جذب قشر خاکستری ندارد.
۴- باید تلاش کنیم یک هیأت خوب، قوی و طراز اسلامی و انقلابی تشکیل دهیم.
۵- به عنوان نمونه، تشکیل هیآت شهدای گمنام در شهرستان کار پسندیده ای است که باید همه به تقویت آن کمک کنند.

در ادامه یک تیم پژوهشی از خانم ها در خصوص اخلاق و رسانه، نکاتی را ارئه نمودند که به درخواست جمع قرار شد برای جلسه بعدی نیز ادامه همین ارائه، با فراغ بال بیشتر طرح شود.

همچنین حاج عباس رئیسی، از مؤلفان و نویسندگان دفاع مقدس درباره ملاقات با مقام معظم رهبری و اهداء کتاب به ایشان، خاطراتی را نقل کرده و به بیان نقطه شروع نویسندگی پرداخت. به همت دست اندرکاران اندیشه ورزان فرهنگی، یک قاب فرش یادبود، شامل عکس ملاقات ایشان با مقام معظم رهبری به وی اهداء شد.

در ادامه جلسه مهندس سیدی به ارائه بحث با موضوع فرهنگ و رسانه پرداخت. برخی نکات طرح شده در این قسمت از جلسه بدین شرح است:

– امروزهمه دنیا سراپا ایستاد ه اند تا ایران را زمین بزنند. جنگ رسانه ای که بر علیه ایران در این ماه های اخیر راه افتاده است، در تاریخ نظیر ندارد.
– حرکت و سخنرانی طراز مقام معظم رهبری در استادیوم آزادی و در جمع صدها هزار نفر از بسیجیان در تهران و شهرستان ها، یک طراحی هوشمندانه برای شکست طرح های رسانه ای غرب به حساب می آید. آنچنان که تیتر یک حداقل ۱۳ رسانه بین المللی، اینچنین نوشته شد که رهبر ایران عنوان کرده است ما با شکست تحریم ها، سیلی محکمی به صورت آمریکا خواهیم زد.
– در حوزه فرهنگ باید به شش لایه باورها، ارزش ها، هنجارها، نماد ها و نشان ها، آیین ها، و ابتکارات و خلاقیت ها توجه کنیم.
– یکی از سخت ترین لایه های فرهنگی که امکان تأثیرگذاری بر آن سخت و دشوار است لایه جهان بینی است.
سیدی در ادامه به تشریح هر کدام از شش لایه فرهنگ و نسبت آن با تأثیر و تأثرات رسانه ای پرداخت.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید