| سید مهدی سیدی |

هرچه جلوتر آمده ایم نظرات مقام معظم رهبری درباره فضای مجازی، مؤکد و صریح تر شده است؛ ایشان در دیدار مسؤولان دفتر تبلیغات اسلامی فرموده اند: «دستگاه های مختلفی در فضای مجازی حضور دارند اما حضور در این فضا باید یک حضور جریان ساز باشد. بهترین راه شناسایی و ارتباط با گروه های مؤثر فرهنگی و یافتن سؤال ها و سرنخ های فکری آنان، استفاده از فضای مجازی است.»

متفکران و مبتکران فرهنگی باید این ندا را جدی شمرده و با حضور جریان ساز، سرزمین مجازی را از تصاحب شیطان، رها سازند

این دیدگاه، نقطه روشنی است که جریان انقلابی را به فرصت های بی نظیر فضای مجازی متوجه می سازد و ضمن تلاش برای مراقبت ها و مصونیت های لازم، از آنان می خواهد پرچم حق و عدالت را در این سرزمین جدید برافراشته سازند. طبیعتا متفکران و مبتکران فرهنگی باید این ندا را جدی شمرده و با حضور جریان ساز، سرزمین مجازی را از تصاحب شیطان، رها سازند. اینک مقام معظم رهبری – هم از جایگاه ولایت و هم از جایگاه خبرگانی یک کارشناس صاحب تحلیل وارد میدان شده و گویی در مقام فرمانده زیرک یک میدان جدید در جبهه نبرد، نیروهایش را به آرایش نظامی جدید فرا می خواند. پس باید اردوگاه جدید را شناخت و سلاح و پشتیبانی ویژه ای برای آن تدارک دید.

البته باید دقت کرد که این ماجرا، طرف دومی هم دارد و آن نحوه و کیفیت حضور جریان انقلابی در فضای مجازی خواهد بود. این اذن و صراحت رهبری نباید منجر به ورود لجام گسیخته جریان انقلابی در فضای مجازی شود؛ بی آنکه از ظرفیت های آن مطلع و از خطرات آن آگاه باشد. نظیر آن چیزی که در این سال ها برای بخشی از بدنه حزب اللهی رخ داده که بدون برنامه روشن، زمان و انرژی فراوانی را در اینستاگرام و توئیتر، تلف کرده و کمتر برای ساخت و ساز جریانات مانا و مؤثر توفیق یافته است؛ و چه بسا به خاطر فقر دانش و مهارت، آسیب های فراوان امنیتی، اخلاقی و سیاسی شامل حال بعضی از عوامل جبهه مردمی انقلاب شده است.

فرمان آتش صادر شده و یک میدان جدید برای مبارزه گشوده شده است

بدانیم که رسانه یک علم است و آشنایی با مؤلفه ها و ویژگی های فضای مجازی مستلزم دانستن خیلی چیزها و تمرین بسیاری از مهارت هاست. اما به هر تقدیر، فرمان آتش صادر شده و یک میدان جدید برای مبارزه گشوده شده است. پس لبیک گویان باید بشتابند و نقش آفرینی جدیدی در طراز تمدنی انقلاب اسلامی ایران رقم زنند. چه آنکه مقام معظم رهبری فضای مجازی را یک کارزار فکری و سودمند بر شمرده و در تاریخ ۱۹ / ۷ / ۹۷ فرموده اند: «ابزارهای تسهیل کننده، مثل رایانه ها و ارتباطات اینترنتی و فضای مجازی و سایبری هم که الان در اختیار شماست. اگر بتوانید اینها را یاد بگیرید، می توانید یک کلمه حرف درستِ خودتان را به هزاران مستمعی که شما آنها را نمی شناسید، برسانید؛ این فرصت فوق العاده‌ای است؛ مبادا این فرصت ضایع شود. اگر ضایع شد، خدای متعال از من و شما روز قیامت سؤال خواهد کرد: از فرصت این همه جوان، این همه استبصار، این همه میل و شوق به دانستن، شما برای ترویج معارف اسلامی چه استفاده هایی کردید؟»

این مطلب در خبرگزاری فارس، در تاریخ ۹ بهمن ۹۷ منتشر شده است

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید