| معصومه شهابی |

درطی بحران های اخیر در کشور نشان داده شد که مسئولین مربوطه به خوبی از پس مدیریت آن برنیامده اند و انگار آمادگی لازم را برای مدیریت بحران کسب نکرده اند.
با اینکه نقشه های جغرافیایی و اقلیم ایران از داشتن بحران های مختلف طبیعی حکایت دارد اما آمادگی لازم برای آن وجود ندارد. قرار گرفتن ایران بر روی کمربند خشکسالی، قرار گرقتن بر روی گسل های زلزله خیز گویای بحران های متعددی است که با هوشمندی و برنامه ریزی می توان بسیاری از آسیب های وارده جلوگیری کرد.
همچنان که زلزله اخیر سرپل ذهاب نشان از ناهماهنگی و عدم مدیریت درست در این منطقه داشت، سیل فروردین امسال هم باز نشانی دیگر از این ناهماهنگی و نابلدی دارد.

چرخه مدیریت بحران شامل «پیشگیری، آمادگی، مقابله، بازسازی و بازتوانی» است

هر چند حضور مردم و مسئولان را نباید نادیده انگاشت که همدلانه در کنار افراد مصیبت زده قرار گرفتند اما همواره مانند بسیاری از امور دیگر در رسیدگی به بحران و مدیریت آن اشکالاتی اساسی وجود دارد.
چرخه مدیریت بحران شامل «پیشگیری، آمادگی، مقابله، بازسازی و بازتوانی» است که اگر بخواهیم بر مبنای آن و حوادث اخیر قضاوت کنیم قطعا بدون در نظر گرفتن کمک های مردمی نمره قابل قبولی نمی توان داد.
هر بحران و حادثه ای باید بر میزان تجربه و توانمندی مردم و مسئولان بیفزاید که در این زمینه مردم همواره عملکرد بهتری از خود نشان دادند و کمک های قابل توجهی به مردم اسیب دیده کردند.
مدیریت بحران در کشور باید اقدامات و برنامه های مدون و آموزش های ویژه ای را فراهم نماید تا هم مردم و هم مسئولان مربوطه بتوانند بحران ها را به خوبی مدیریت نمایند و چرخه مدیریتی بحران را به خوبی طی نمایند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید