|سید مهدی سیدی |

در مقدمه کتاب «با سواد باشیم»، نوشته ام:

بعید است به این گزاره اعتراض کنید: بشر در هر دوره زمانی و مکانی، نیاز به آموزش‌های تکامل‌یافته‌ای دارد که بتواند زندگی بهتری را تجربه کند. در این سال‌هایی که ما زندگی می‌کنیم، «سواد رسانه‌ای» و به‌صورت ویژه «سواد فضای مجازی»، یکی از اساسی‌ترین مهارت‌های رشدیافته‌ای است که برای مردم از نان شب هم واجب‌تر شده است؛ منظور از مردم، یعنی همه ما که مصرف‌کنندگان گاه و بیگاه رسانه هستیم.
جهان ما هر لحظه و هر ساعت، به‌سبب توسعه فناوری های نوين اطلاعاتی و ارتباطی، در حال دگرگونی پرشتاب است. حجم وسیعی از داده‌های اطلاعاتی مثل چتری فراگیر، ذهن و روح ما را پوشش داده و با سایه‌های خود جهان تازه‌ای را می‌آفریند. بديهی است كه مواجهه غير مسلح با اين همه داده رنگارنگ، آسيب‌های غير قابل جبرانی را بر مخاطب وارد خواهد ساخت.
این کتاب مدعی ارائه یک گفتار علمی و یا آکادمیک نیست، بلکه صرفاً کوشیده مخاطب عام را با هر جنس و سن و سواد، نسبت به اهمیت مفاهیم سواد رسانه‌ای قانع کند و برای ادامه مهارت‌آموزی، انگیزه‌های لازم را به او هدیه دهد.
این کتاب هرگز نخواسته در جایگاه یک دانای کل در موضع حکم و امر بنشیند و با تبختر و تکبر، به مخاطب خود امر و نهی کند که چنین کن و چنان مکن! بلکه همواره خود را هم‌ردیف مخاطب می‌داند و می‌خواهد شانه‌به‌شانه او فهرست مسائل را مرور کند. نامگذاری کتاب هم با همین منطق صورت گرفته است: «باسواد باشیم»؛ این جادی پر پیچ و خمی است که همه ما باید به‌ناچار در آن گام برداریم.
از شما دعوت می کنم این کتاب را تهیه و مطالعه فرمایید.
نظرات اصلاحی شما برای حقیر بسیار سودمند و راهگشا خواهد بود.

برای تهیه این کتاب می توانید از طریق انتشارات خبرگزاری فارس؛ و یا وب سایت انتشارات فارس (book.farsnews.ir) و یا شماره تلفن ٨٨٩١١٦٦٩ – ۰۲۱ اقدام فرمایید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید