| سید مهدی سیدی |

 «جودی دِلتون» تازه در سن ۳۹ سالگی نویسندگی را شروع کرده است؛ آن هم در شرایطی که چهار فرزند دارد و از شوهرش جدا شده است. او ناچار می شود خرج زندگی با چهار فرزند را خودش تأمین کند. پس شغل قبلی را کنار گذاشته و به نویسندگی رو می آورد.

او در کتابش می نویسد فقط ۵ درصد از نویسندگان آمریکایی می توانند از طریق نوشتن به قدر کافی پول در بیاورند و روی پای خود بایستند، و بقیه باید شغل های دیگری داشته باشند که زندگی شان بچرخد.

ولی بهرحال خود او توانسته تا سال ۲۰۰۱ که در سن ۷۱ سالگی و با یک بیماری عفونی از دنیا رفته، دویست کتاب در حوزه کودک و نوجوان منتشر کند. پس به ظاهر نویسنده موفق و نسبتا پولداری است. او می گوید برای یکی از کتاب های ارزان قیمتم، که ده دلار قیمت دارد، ده درصد حق تألیف دریافت می کنم و گاهی برای انتشار یک مقاله تا ۵۰۰ دلار پول می گیرم.

جودی دلتون، کتاب جالبی نوشته با عنوان «۲۹ اشتباه نویسندگان» که سوره مهر با ترجمه محسن سلیمانی آن را منتشر کرده است. البته مترجم، عنوان کتاب فارسی را به «۲۸ اشتباه نویسندگان» تغییر داده است و یکی از اشتباهات را به خاطر آنکه صرفا برای شرایط کشور آمریکا سازگاری دارد، در ترجمه حذف کرده است.

شاید این کتاب قوت های بسیار پیچیده ای نداشته باشد، ولی حاصل تجربیات عملی و نتیجه سال های طولانی نویسندگی حرفه ای است، پس می تواند برای نویسندگان نوپا و احتمالا مقداری برای نویسندگان حرفه ای، پیام های مؤثر و راهگشا داشته باشد. اگر امکانی فراهم شد مطالعه این کتاب را از دست ندهید.

 

Judy Delton

The 29 Most Common Writing Mistakes

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید