| سید مهدی سیدی |

 تصویری که از یک معتاد داریم؛ مردی است چروکیده، غمگین، چرکین و خمار که شب ها کنار جوی آب خیابان، روی کارتن می خوابد. اما در دنیای معاصر، مفاهیم و تصاویر متفاوت تری برای اعتیاد به وجود آمده است.

می گویند سرآمد اعتیاد های رفتاری، اعتیاد به رسانه است.

ما به واسطه مصرف هر روزه رسانه، دچار «سرریز اطلاعات» شده ایم؛ تا آنجا که «رودل ذهنی» گرفته ایم. از همه چیز مطلعیم؛ هیچکسی در مهمانی ها خبر جدیدی برای گفتن ندارد، چون همگان چند دقیقه پیشتر از روی موبایل و شبکه های اجتماعی، جدید ترین خبرهای چارسوی دنیا را کسب کرده اند. اما در این میدان، جای تحلیل خالی است. درباره همه چیز اظهار نظر می کنیم اما حرف هایمان کمتر صاحب انسجام و کاربرد است. وضع برخی از این نیز بغرنج تر است. آنان به رسانه (بخوانید تلویزیون، ماهواره، تلگرام، اینستاگرام، موسیقی، بازی) وابسته و معتاد شده اند. یک روزِ بدون اینترنت، به شدت برایشان هول آور و هراس انگیز است. فقط کافی است موبایل شان شارژ تمام کند، چه آنکه باتری نداشته باشد و تا دقایق دیگر خاموش شود و چه آنکه ایرانسل و همراه اول و رایتل شان، شارژ پولی نداشته باشد و از ارسال و دریافت پیام اینترنتی محرومشان کند؛ آن وقت است که اوضاع روحی شان وخیم می شود، استرس می گیرند و حتی ممکن است به دیگران پرخاش کنند.

برای معتادان به رسانه، بارها پیش می آید که حساب و کتاب زمان از دست شان در می رود، از برنامه هایشان عقب می افتند و تا به خودشان می آیند می بینند ظهر به شب رسیده؛ و یا آفتاب زده و بدون آنکه بدانند شب تا صبح پای موبایل بیدار مانده اند

اعتیاد به رسانه در کمین همه ماست. باید مراقب باشیم؛ هم برای خودمان و هم اطرافیان مان. برخی محققان تست هایی را طراحی کرده تا به ما کمک کنند متوجه شویم تا چه میزان به رسانه وابسته شده ایم؟ و این دلبستگی مان تا چه حد خطرناک است؟

فایلی که در ادامه می آید یک صفحه از کتاب «تفکر و سواد رسانه ای» است که در مدارس تدریس می شود. در این صفحه، یک تست ساده اعتیاد به رسانه گنجانده شده است. ۱۳ سؤال دارد که آن را جواب دهید و بعد از امتیاز دهی به خودتان تشخیص دهید تا چه میزان به صورت افراطی به رسانه مبتلا شده اید.

هر چه امتیازتان به عدد ۳۹ نزدیک تر باشد، اعتیاد و گرفتاری تان به رسانه سخت تر و شدیدتر است.

دریافت فایل تست اعتیاد رسانه ای

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید