| سید مهدی سیدی |
برخی نکات سخنرانی شب نوزده ماه رمضان – مسجد جامع امام حسن مجتبی (ع) استرک – کاشان

 

 

  1. شب قدر آنچنان مهم و سرنوشت ساز است که برخی علما، یک سال تمام هر شب تا صبح بیداری کشیده تا شاید یک شب قدر را درک کنند.
  2. برخی خواص توانسته اند به طور دقیق زمان شب قدر را تشخیص دهند، اما برای آدم های متوسط الحالی چون ما، پنهان بودن شب قدر اسراری دارد؛ مخفی بودن، آن را برای ما عزیز و مغتنم کرده و ما را وادار می کند مدت زمان بیشتری به فکر انس و رفاقت با خدا باشیم.
  3. شب قدر دیدنی و فهمیدنی است، نه خواندنی و شنیدنی. برخی توانسته اند در شب قدر به اسرار و رموزی دست پیدا کنند و چیزهایی را درباره خودشان، زندگی و آینده شان ببیند و بفهمند.
  4. آدم ها در شب قدر، مهمان سفره دل خودشان هستند. پس می شود کسی گوشه بیمارستان افتاده باشد، در حالت زار و زیر دستگاه تنفس، اما توجهش به خداوند جلب شود و از شب قدر به اندازه دنیایی بهره ببرد اما دیگری در بهترین مسجد شهر و با حضور بهترین سخنران و مداح، فقط زحمت بیدار بودن را به جان بخرد و چیز بیشتری از خمیازه و خمودگی عایدش نشود.
  5. شب قدر، شبی است برای پیدا کردن جهت ها و ساختن روش ها؛ پس مهم تر از حجم عمل در این شب کیفیت عمل است؛ اگر بتوانیم در این شب جهت یکساله زندگی مان را بسازیم و نسبت به آن وفادار بمانیم آن وقت همه زندگی ما ضریب می خورد؛ و هر کار و فکر و رفتار ما ضرب در هزار می شود که یک شب، خیرٌ مِن الفِ شَهر.
  6. این شب، محدود و یکبار در سال است؛ قاعدتا انسان در این چند ساعت امکان انجام بسیاری از کارها را ندارد. اینجاست که بسیاری از آدم های به درد بخور همواره دغدغه این را داشته اند که بفهمند بهترین و مهم ترین کار در این شب چیست؟ پس مکرر به محضر اهل بیت (ع) و بزرگان رسیده و درباره آن سؤال پرسیده اند.
  7. یکی از توصیه های بزرگان (که استدلال عقل و نقلی جدی هم دارد) آن است که از بهترین کارها در شب قدر، آموختن علم است. حالا نه آنکه حتما داخل خانه بنشینیم و کتاب درسی مان را بخوانیم، بلکه می توانیم این علم را به «فهمیدن» تفسیر کنیم. اگر کسی جوشن را بفهمد، گریه را بفهمد، قرآن سر گرفتن را بفهمد، مظلومیت امیرالمؤمنین (ع) را بفهمد، آن وقت فردای شب قدرش و فرداهای زندگی اش با همه عمرِ به باطل نشسته، فرق خواهد کرد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید