| سید مهدی سیدی |

 پایان منبر بود که با التهاب و کمی غیظ نزدیک شد که شما در گفته هایت خطاهای فاحشی داشتی! گفتم: مثلا؟

گفت: می گویی حضرت عباس بعد از ظهر عاشورا شهید شده است.

گفتم: مگر غیر از این است؟ جواب داد: آری؛ مگر نمی دانی که عباس روز تاسوعا شهید شده است؛ برای همین به روز نهم محرم می گوییم روز عباس علی؛ گفتم لابد علی اکبر روز هشتم و علی اصغر هم روز هفتم محرم شهید شده است؟ با رضایت و قاطعیت گفت: بله!

از همان سال به شدت ذهنم درگیر این ماجرا شد که نسل ما به طور کامل داستان و ماجرای قیام امام حسین (ع) را نمی داند و از تقدم و تأخر وقایع رخ داده در مسیر قیام بی اطلاع است. چون تاریخ را به صورت قطعه قطعه و گاه به گاه از لابلای منبرها و مداحی ها شنیده است. پس توان انسجام بخشی داستانی به رویدادها را ندارد. بسیاری از شبهاتی هم که در ذهن جوان نسل امروز پدیدار شده است ناشی از همین نادانی تاریخی است.

پس تصمیم گرفتم در سخنرانی های امسال مدل بحث و گفتگو را عوض کرده و زمینه اصلی بحث را به صورت ویژه خرج داستان گویی تاریخی کنم و با دور تند ماجرای کربلا را از ابتدا تا انتها تعریف کنم؛ و البته لابلای آن تحلیل های کاربردی مورد نیاز مرور شود و احتمالا قدری هم به شبهات ذهنی پاسخ داده شود.

سیر بحث اینگونه پیش رفته است:

میلاد پیامبر (ص) و ماجرای عام الفیل بعثت پیامبر و نزول سوره اقرأ هجرت پیامبر (ص) از مکه به مدینه ۲۸ صفر و ارتحال پیامبر (ص) ماجرای سقیفه و غصب فدک دوران زندگی خلفای سه گانه (ابوبکر عمر عثمان) مروری بر دوران حکومت امام علی (ع) و امام حسن (ع) ده سال زندگی امام حسین (ع) در زمان معاویه آغاز قیام از مدینه و مهاجرت امام حسین (ع) به مکه حرکت به سمت کوفه ماجراهای کربلا و عاشورا رویدادهای پس از شهادت امام حسین (ع)

طراحی این بحث به غایت سخت و زمانبر است اما تا این لحظه که به میانه راه رسیده ایم از جانب مخاطب استقبال فراوانی شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید