| سید مهدی سیدی | 

کتاب «زن بودن» توسط دکتر تونی گرَنت نوشته شده است. او خود در کتاب ادعا می کند که تا حدودی آزادی های جنسی را در جامعه آمریکایی تجربه کرده و با مردهای مختلفی نشست و برخاست کرده است. اما امروز با سؤالات جدی مواجه شده و این کتاب را در مقام بیانیه ای تکان دهنده بر علیه جنبه های منفی فمینیسم نوشته است. دکتر گرنت، هر شب در رادیو برنامه ای داشته که زنان مختلف به او زنگ زده و مشکلاتشان را طرح می کردند؛ او در این کتاب کوشیده است به صریح ترین وجه ممکن آن مسائل را طرح و تحلیل کند.

در جامعه آمریکایی مشکل از آن جا آغاز شده است که زنان تصمیم گرفته اند دیگر «زن» نباشند و با رقابتی جنگجویانه جای مردها را اشغال کنند. آنان در محیط خارج از خانواده به موفقیت های چشمگیر تحصیلی، شغلی و مالی دست پیدا کرده اما باز نتوانسته اند رضایت و تحسین مردها را به دست آوردند. اما در عوض آرامش و خرسندی خود را هم از دست داده اند. مردان در جامعه آمریکایی آموخته اند به راحتی با زنان مختلف همبستر شوند، اما هرگز به آنان تعهدی ندهند و زنان زیادی آموخته اند که بدن خود را به ساده ترین حد ممکن در اختیار مردهای مختلف قرار دهند اما هرگز از آنان انتظاری نداشته و یا وعده ازدواج نگیرند. حالا این خیل عظیم زنان دچار پشیمانی شده، اما امکان بازگشت به خویشتن ندارند.

کتاب زن بودن، «Being a woman» محتوای پیچیده و یا متمایزی ندارد اما در واقع، نامه ای سرگشاده است که وضعیت بغرنج فرهنگی جنسی غرب را به صورت برهنه نمایش داده و آب پاکی را به روی دست زنان ایرانی می ریزد. زنانی که فکر می کنند می توانند به استقلال و خودکفایی برسند، به مردها نیازی نداشته باشند و حتی اگر بتوانند مردها را تسلیم خود کرده و یا آنان را تحقیر کنند. پس، از ازدواج طفره می روند، هیچ مردی را شایسته خود نمی دانند، از دوستی های جنسی چندماهه بیشتر استقبال می کنند تا پیوندهای زناشویی و به هیچ عنوان زیر بار فرزندآوری نمی روند. زنانی که تمایل دارند مادر بودن را تا جایی که می شود به عقب بیندازند.

دکتر تونی گرنت در فصل اول کتاب به شیوایی و شجاعت از ۹ دروغ بزرگ پرده برداری می کند که فمینیست های غربی با توان تبلیغی و جار و جنجال تاریخی خود به زنان تحمیل کرده اند و در عوض چهار عنصر «بانو بودن»، «مادر بودن»، «دلبر بودن» و «تلاشگر بودن» را از آنان غصب کرده اند و در مقابل زنی پریشان، به هم ریخته، ناآرام و متحیر تحویل داده اند. زنی که به اندازه همه زنان تاریخ از مردان توقع دارد اما هنوز آن عنصر شورانگیزی که مرد را به خود جلب می کند یافت نکرده و از پس زندگی بی سامان خود بر نیامده است.

* توضیح اضافه)

برخی فرمول ها، دیدگاه ها و یا توصیه های مطرح شده در این کتاب غلط و ناصحیح است و مؤلف آن را بر اساس دیدگاه غربی خود مطرح کرده است؛ پس در هنگام مطالعه این کتاب باید مراقبت های لازم را به عمل آورد و تا حد امکان محتوای آن را با یک استاد و یا مطلع از اندیشه اسلامی گفتگو کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید