| مریم محمدی | 

«به این درخت نگاه کن. به شاخه هایش. پیش از آنکه دستهای درخت به نور برسند. پاهایش تاریکی را تجربه کرده اند. گاهی برای رسیدن به نور باید از تاریکی عبور کرد. گاهی برای رسیدن به خدا باید از پل گناه گذشت.»

 عرفان نظر آهاری، متولد ۱۷ مرداد ۱۳۵۳در تهران؛ او دکترای رشته زبان و ادبیات فارسی است.

کتاب های او به زبان انگلیسی، فرانسه، ترکی، کردی، عربی، ژاپنی، ایتالیایی، آلمانی، سوئدی، هلندی و … ترجمه شده است. 

«رابعه گفت: هزار سال خدا را در حاشیه می جستم، در کنج، در خلوت، تا این که دانستم خدا در میان است، در میان زندگی.»

 وی تا کنون جوایز بسیاری را از آن خود کرده است، از جمله: جایزه ادبی پروین اعتصامی، جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، جایزه کتاب فصل و نیز لوح افتخار دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان، در اسپانیا. او یکی از نویسندگان کتاب ( داستان صلح) است که در کره جنوبی به چاپ رسیده است. این کتاب تاکنون به ده زبان ترجمه شده و به صورت موسیقیایی با آهنگسازی محمد نصرتی منتشر شده است. این اثر مورد حمایت یونسکو است.

 «من تو را خوب می شناسم. ما همسایه شما بودیم، شما همسایه ما و همه مان همسایه خدا. یادم می آید گاهی وقت ها می رفتی و زیر بال فرشته ها قایم می شدی و من همه آسمان را دنبالت می گشتم.»

 نظرآهاری ویرایش پنج‌ عنوان کتاب پژوهشی در ادبیات فارسی با موضوع هایی همچون عشق، قناعت، عدالت طلبی، ستم ستیزی و ارزش مرگ و زندگی و هستی را در پیشینه خود دارد. وی هم اکنون به تدریس در دانشگاه ها و مراکز علمی مشغول است.

 «حوّا هر صبح با خورشید طلوع می کند و یقین دارد که غروب هرگز پایان خورشید نخواهد بود. او پا به پای این دایره، این هستی می رقصد و مرگ را پا به پای این زندگی می خندد»

 آثار متعددی در حوزه کودک و نوجوان از او منتشر شده است، از جمله: راز مرواریدهای شهرزاد، در سینه ات نهنگی می تپد، پیامبری از کنار خانه ما رد شد، لیلی نام تمام دختران زمین است، جوانمرد نام دیگر تو، من هشتمین آن هفت نفرم، دو روز مانده به پایان جهان، روی تخته سیاه جهان با گچ نور بنویس.

 «وطن آدمی آنجاست که عشق و کلمه و ایمان را حرمت می گذارند. بی وطنی، مجازات هر کسی است که در جستجوی آبادی و در جستجوی دانایی است.»

 نظر آهاری در سال ۲۰۰۱برگزیده نخست کنگره شعر زنان شد و پشت کوچه های ابر، اثر این نویسنده به عنوان برگزیده جشنواره کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انتخاب شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید