| مریم محمدی |

 «ببین دخترم، جان پدرت به فدایت، این را بگویم که تو اولین کسی هستی به بهشت وارد می شوی. تویی که بهشت را برای بهشتیان افتتاح می کنی. این را اکنون که تو مهیای خروج از این دنیای بی وفا می شوی نمی گویم، این را اکنون که تو اسما را صدا می کنی که بیاید و رخت های مرگ را برایت مهیا کنم نمی گویم … این را اکنون که تو وضوی وفات می گیری نمی گویم، همیشه گفته ام، همه جا گفته ام که من از فاطمه بوی بهشت را می شنوم.»

 سید مهدی شجاعی داستان نویس و روزنامه نگار ایرانی، در سال ۱۳۳۹ در تهران به دنیا آمد و در سن هفده سالگی با دیپلم ریاضی، برای ادامه تحصیل در رشته تئاتر وارد دانشکده هنرهای دراماتیک شد. او در بدو ورود به دانشکده، گرایش کارگردانی تئاتر را برگزید و حدود سه سال نیز با همین گرایش پیش رفت و عموم واحدهای کارگردانی را پشت سر گذارد. در این زمان که به سن بیست سالگی رسیده بود، از میان مسیرهای مختلف پیش رو، نویسندگی را به عنوان حرفه برگزید. به همین جهت از رشته کارگردانی به نمایشنامه‌نویسی و ادبیات دراماتیک تغییر جهت داد و همچنین با اعلام انصراف از ادامه تحصیل همزمان در رشته علوم سیاسی، علی‌رغم گذراندن عموم واحدهای مهم و اساسی، تمرکز خود را به‌طور ویژه در حوزه داستان‌نویسی قرار داد.

 «گفتم می توانم شما را سانتا ماریا صدا کنم. خندید، گفت: حالا چرا سانتاماریا، میان این همه اسم؟  گفتم نمی دانم؟ و در مکثی کوتاه به چشمهایش خیره شدم و ادامه دادم: ولی اگر قرار بود شما را در مقابل آن مریم آسمانی بگذارند در زمین، بی شک شما تصویر روشن آن آینه می شدید.»

 سید مهدی شجاعی حدود هشت سال مسؤولیت صفحه‌های فرهنگی و هنری روزنامه جمهوری اسلامی و سردبیری ماهنامه صحیفه را به عهده داشت. سال‌های متمادی مسؤولیت سردبیری مجله رشد جوان را برعهده داشت و همزمان در سمت مدیر انتشارات برگ به انتشار حدود ۳۰۰ کتاب از نویسندگان و هنرمندان و محققان کشور همت گماشت.

و مسؤولیت داوری چند دوره از جشنواره فیلم فجر، جشنواره تئاتر فجر، جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان و جشنواره مطبوعات از فعالیت‌های هنری و فرهنگی او طی سال‌های ۶۵ تا ۷۵ به‌شمار می‌روند.

 «هرکاری که از انجامش عاجزید، با صدای بلند اعلام کنید که می توانید. برای هر نقص و کاستی و کمبودتان معجونی از دلیل و حکمت و فلسفه درست کنید و به مردم بخورانید، مردم، استعداد غریبی دارند. طوری برنامه ریزی کنید که مردم از صبح تا شب بدوند و آخر شب هم نرسند. مردم را به دو دسته تقسیم کنید و به یک دسته حقوق و مواجب بدهید که مراقب آن دسته دیگر باشند. مردم در صورتی به شما احترام می‌گذارند یا از شما فرمان می برند که محتاجتان باشند.»

 فیلم‌نامه‌های «بدوک»، «دیروز بارانی» و «پدر» کارهای سینمایی مشترک او با مجید مجیدی هستند و فیلم‌نامه «چشم خفاش» و «قله دنیا ۲» کارهای سینمایی مشترک او با بهزاد بهزادپور. همچنین فیلم‌نامه «تیر چراغ برق» اثر مشترک سید مهدی شجاعی، مجید مجیدی و بهزاد بهزاد پور است.

از دیگر فیلم‌نامه‌های سیدمهدی شجاعی، می‌توان به «کمین»، «قله دنیا ۱» و «مسافر کربلا»، «آخرین آبادی» و «مردی از جنس نور» اشاره کرد. فیلمنامه سریال ۱۳ قسمتی شهید چمران با نام «مرد رؤیاها» و فیلمنامه سریال ۲۶ قسمتی حضرت یوسف (ع) با عنوان «یعقوب‌ترین یوسف، یوسف‌ترین زلیخا» از دیگر آثار بلند وی محسوب می‌شوند.

 کتاب‌های «کشتی پهلو گرفته»، «پدر، عشق و پسر»، «آفتاب در حجاب»، «از دیار حبیب»، «شکوای سبز»، «خدا کند تو بیایی»، «سقای آب وادب»، «دست دعا، چشم امید» و رمان «کمی دیرتر» حاصل تجربه‌های او در زمینه ادبیات مذهبی هستند.

 شجاعی در هیئت مدیره کانون پرورش فکری هم حضور داشته است و همکاری او با این مرکز باعث شدتا ادبیات نوجوان به دغدغه‌ای برای شجاعی بدل شود و بیش از ۱۰۰ کتاب در حوزه ادبیات نوجوان منتشر کند. مجموعه‌ی ۲۴ جلدی «موسوعه الامام الحسین» و مجموعه‌ی ۳ جلدی «دانستنی‌های اسلامی برای نوجوانان» از جمله‌ی این آثار است.

هم‌سفر آفتاب، پشت پنجره، اولین زمستان جوجه‌ها، قصه پلنگ سفید، ایمان و گندم، برای همه برای همیشه، جای پای خون، اندوه برادر، والعادیات، درراه‌مانده، قصه دو گنج، كاری باید كرد، حكایت آن سر، وقتی او بیاید، كشتی نوح، وای تشنگی…، سلام بر وحی، خیانت یهودا، با تو سخن گفتن، راهی كه می‌ماند، فصل خوب پیوستن، خورشید نیمه‌شب، یك اسب و دو سوار، مشورت با حیوانات و قصه میمون كوچولو از جمله آثار تالیفی سید مهدی شجاعی هستند که در این سال‌ها منتشرشده‌اند.

 «سرت را اگر روی پایم بگذاری، دستم را اگر میان موهایت گم کنی، چشم های بسته ات را اگر به من بدوزی، کلام مرا شاید بهتر دریابی. صدای دلخراش خمپاره می خواهد نگذارد که تو حرفهایم را بشنوی. این جاده قلوه کن شده از گلوله های نا بینای دشمن، این تکان های بی وقفه و ناگزیر آمبولانس، غرش گاه و بی گاه هواپیماها و هلی کوپترها، ریزش بی امان گلوله ها نمی گذارند که گوش تو صدای مرا دریابد. اما من با تو سخن می گویم، رساتر از همیشه و تو حرفهایم را می شنوی، روشن تر از هر روز، به یقین.»

 او در سال ۱۳۷۶ اقدام به راه‌اندازی انتشارات کتاب نیستان کرد. انگیزه اصلی این حرکت معرفی و چاپ برگزیدگان ادبیات در حوزه‌های داستان، شعر و نمایشنامه بود. این پروژه در نهایت در سال ۱۳۸۰ با انتشار بیش از ۲۵۰ دفتر از هنرمندان معاصر خاتمه یافت.

 سابقه فرهنگی:

–           مدیریت صفحه فرهنگی هنری روزنامه جمهوری اسلامی (صحیفه)

–           مدیریت انتشارات برگ و انتشار بیش از صدها عنوان کتاب از هنرمندان جوان کشور

–           مسئولیت سردبیری مجله رشد جوان

–           تأسیس مجمع هنرمندان مسلمان ایران

–           تأسیس مجله فرهنگی هنری نیستان (۱۳۷۴)

–           تأسیس انجمن قلم ایران

–           عضو هیئت مدیره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

–           معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

–           معاون امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

–           عضویت در شورای سیاستگزاری حوزه هنری

–           عضویت در هیئت امنای بنیاد سینمایی فارابی

–           عضویت در هیئت نظارت بر انتشار کتاب کودک و نوجوان

–           عضویت در شورای سیاستگزاری تئاتر کشور

–           عضویت در شوراهای سینمایی وزارت ارشاد اسلامی

–           عضویت در هیئت داوران جشنواره بین‌المللی فیلم قاهره

–           چندین دوره عضویت در هیئت داوران جشنواره فیلم فجر

–           چندین دوره عضویت در هیئت داوران جشنواره فیلم کودک اصفهان

–           چندین دوره عضویت در هیئت داوران جشنواره تئاتر فجر

–           چند دوره عضویت در هیئت داوران جشنواره تئاتر ماه

 آثار شجاعی در زمینه تالیف بزرگسالان

«بوی سبز پونه‌ها»، «از دیار حبیب»، «شكوای سبز»، «متقین»، «آفتاب در حجاب»، «دست دعا، چشم امید»، «بر محمل بال ملائك»، «صمیمانه با جوانان وطنم»، «ضیافت»، «ضریح چشم‌های تو»، «دو كبوتر، دو پنجره، یك دیوار»، «امروز بشریتم»، «عشق به افق خورشید»، «خار و دل»، «رسم بر این است»، «گزیده ادبیات معاصر» (مجموعه داستان)، «سانتاماریا» (مجموعه داستان)، «شكوای سبز»، «مردان و رجزهایشان»، «زیارت عاشورا»، «غیرقابل چاپ»، «رزیتاخاتون» و «آیینه‌زار».

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید