طرح بحث ارائه شده در شبکه تلویزیونی ایران‌کالا

| سید مهدی سیدی | ۱۹ بهمن ۱۳۹۸

 ما بیش از اینکه در ایران، بحران اشتغال داشته باشیم، بحران کار داریم؛ البته منکر این نیستم که ما شغل‌های کافی برای همه افراد نداریم، اما در کنار آن با این موضوع مواجهیم که روحیه کار در برخی نسل‌ها و قشرها دچار مشکل و آسیب شده است.

البته ملت ایران همیشه از قدیم تا به حال ملت سخت‌کوشی بوده‌اند، امروز هم همین است، اما به نظر می رسد در بین برخی گروه‌های مردمی و یا حداقل برخی جوانان، روحیه یکجانشینی، پشت میزنشینی یا اکتفا به حقوق‌های ثابت دولتی، جایگزین روحیه تلاش و پشتکار شده است.

با بررسی دلایل فرهنگی به این نتیجه می‌رسیم که امروز نگاه ارزش‌محور به کار، تضعیف شده و برخی افراد از کار کردن فرار می‌کنند، چون آن را فضیلت نمی دانند. برخی افراد به دنبال زحمت کمتر و درآمد بیشتر هستند.

برای اصلاح این رویه، خانواده نقش مهمی به دوش دارد. می‌شود از همان دوران کودکی فرزند را طوری تربیت کرد که امر اقتصاد و معیشت، برای او نوعی جهاد ارزشمند تلقی شود. به عنوان نمونه باید جوری عمل کرد که کار نکردن، نوعی جریمه باشد، نه اینکه برای جریمه کردن فرزندان، به آنان کار اضافه تحمیل کنیم. همین رویکرد را باید در مدرسه انجام دهیم و این احساس را به دانش‌آموزان بچشانیم که اگر کار کنند زنده هستند و حیات دارند، و در صورت کار نکردن، سربار جامعه و باعث شرمندگی هستند.

مشاهده ویدئوی گفتگو با تلویزیون ایران کالا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید