| سید مهدی سیدی |

 دیگر حالمان بهم می‌خورد از این همه خبرهای حال بد کن! از این همه پیام‌های مجازی تحقیر کننده و از این همه حرف و حدیث‌های بدبینانه و توهین‌آمیز! عده‌ای انگار لذت می‌برند که ایرانی را تحقیر کنند؛ انگار کیف‌شان در این است که اثبات کنند ایران جهنمی‌ترین نقطه دنیاست و ایرانی‌جماعت، بی‌فرهنگ‌ترین مردمان کره خاکی است؛ و در نتیجه هرچه فحش و فضاحت دارند نثار هفت جد و آباء (آباد) مسؤولان و مدیران مملکت کنند!

یک خبرنگار آمریکایی مسافر در ایران، در حاشیه همایشی می‌گفت بدترین عیبی که در برخی شما ایرانیان سراغ دارم و در کمتر جای دیگری از دنیا دیده‌ام این است که: به نحو شگفتی دوست دارید خودتان را تحقیر کنید و اصلا تمایلی ندارید کسی مثبتات و خوبی‌های شما را بشمارد؛ خودتان به مصافش می‌شتابید و دمار از روزگارش در می‌آورید! او می گفت برای ساخت مستندی در یکی از ایالت‌های آمریکا به سراغ یک پیرمرد کارتن‌خوابِ چرکین و بدریختی رفتم که گوشه خیابانی سرد در وخیم‌ترین اوضاع زندگی می‌کرد. تا دوربین را دید دست هایش را به نشانه افتخار مشت کرد و با الفاظی افتخارآمیز «آمریکایی‌بودن» خود را به رخ کشید؛ اینکه هرچه باشم آمریکایی هستم و به این آمریکایی‌بودن می بالم ولو اینکه کنار گنداب زندگی کنم.

 ای ایرانیان!

رفتار شناسیِ مردم ما در ماجرای همین کرونای منحوس، سند افتخار دیگری است برای فرهنگ متعالی ما. ویروس کرونا تاکنون بیش از ۷۰ کشور دنیا را تسخیر کرده است؛ پس می توان رفتار ملل گوناگون را در این مصیبت واحده، یکجا مقایسه کرد.

فقط کافی است استثنائات را کنار بگذارید؛ آن وقت به اصالت و زیبایی کردار ایرانیان باور پیدا خواهید کرد؛ رفتارهایی با شخصیت و قابل افتخار (و به تعبیر غربی‌ها: جنتلمن)

 در برخی کشورها بیمارانی از بیمارستان‌ها گریخته‌اند؛ برخی بیماران به خاطر حس قربانی شدن، مخفیانه دیگران را به ویروس کرونا آلوده کرده‌اند تا انتقام بگیرند؛ دولت هایی برای کنترل شرایط مجبور به استفاده زور و نیروهای نظامی شده‌اند؛ پزشکان و پرستارانی در گوشه گوشه دنیا از ارائه خدمات به این بیماری مسری، شانه خالی کرده‌اند؛ دولتمردان برخی کشورهای خارجی، در ارائه آمار و یا کنترل شرایط بحرانی، فریبکاری کرده‌اند؛ همین آمریکای محترم (بخوانید نامحترم) طبق قانونی اعلام کرده است هرکدام از مقامات درباره شیوع کرونا در کشور آماری بدهد تحت پیگرد و بازداشت قرار می‌گیرد! به فروشگاه‌های بسیاری حمله شده و مغازه‌های بسیاری غارت شده است؛ قیمت اقلام بهداشتی در بسیاری از کشورها که تابع نظام آزاد بازارند سرسام آور بالا رفته و تجارتِ جان و بهداشت به یک تجارت پرسود جهانی تبدیل شده است.

 و اما ایران:

کشور در محدودیت‌های تحریمی شدیدی به سر می‌برد. مسائل حل نشده بسیاری دارد. ضعف‌های مدیریتی آزارنده است. اما در این بحران برای خود شرایط قابل قبولی فراهم کرده است؛ تمام امکانات بسیج شده است، هیچ کس شانه خالی نکرده، هیچ کس کار را به دوش دیگری نینداخته، مردمِ بسیاری هم به میدان شتافته و شایسته‌ترین فرهنگ‌های بشری را به رخ کشیده اند. (شرح مصداق به مصداق این رفتارها، یادداشت مستقلی می‌طلبد.)

از رسانه‌های بیگانه که انتظاری برای نمایش این عظمت نیست، اما صد افسوس از دست و زبان برخی رسانه‌چی‌های به ظاهر خودی و موبایل‌به‌دستان بیکار که چشم بر این همه زیبایی بسته و برای لحظه‌ای توپخانه سیاه‌نمایی و غر و فحش خود را نسبت به دین و مردم و مسؤولان تعطیل نکرده‌اند؛ و افسوس بر من و امثال من بابت اینکه هرچه بیشتر به مسلمان بودن و ایرانی‌بودن‌مان توهین می‌کنند کک‌مان نمی‌گزد و حتی انگار بیشتر شارژ می‌شویم!

پس امروز اولویت همه ما یک چیز است: تقویت خودباوری و ایجاد امید و نشاط نسبت به آینده‌ای درخشان و دوست‌داشتنی.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید