| سید مهدی سیدی |

 در مکافات بیماری کرونا؛ بیشترین همراهی با دستورات بهداشتی را، متدینان و متشرعان جامعه نشان دادند؛ برای اولین‌بار در طول تاریخ نمازهای جماعت، زیارت‌ها، هیئت‌ها و نمازهای جمعه تعطیل شد؛ و البته هنوز تا این لحظه تعطیل است؛ و این  درحالی‌ست‌که پارک‌ها و پاساژها و بازارها باز شده است! اما عجیب آنکه برخی روزنامه‌ها و سایت‌ها و کانال‌ها هنوز و هرروز به دین‌داران جامعـه می‌تازند، علیه آنان تیتر می‌زنند و آنان را به نافرمانی ملی متهم می‌کنند.

تحلیل این هجوم رسانه‌ای باید در اولویت قرار گیرد؛ چراکه در هر رخداد اجتماعی و یا بحران عمومی، رسانه‌هایی می‌کوشند با عملیات روانی پیچیده از دین و سبک زندگی مؤمنانه انتقام بگیرند.

بررسی تاریخی این ماجرا نشان می‌دهد هرگاه سبک زندگی دیندارانه در حوزه اجتماعی، کارآمدی خود را اثبات می‌کند دلدادگان تفکر غربی، هجمه‌های جدیدی علیه دین‌داران جامعه آغاز می‌کنند و با امتزاج شایعه و وقایع خرد دست به بهانه‌جویی‌های کودکانه زده و بر عملکرد دین‌داران می‌تازند.

یکی از دستاوردها و نمایش‌های ارزشمند جامعه دینی در دوران زندگی کرونایی مانور عقلانیت بود؛ سال‌ها جبهه غرب‌گرا در کشورهای مسلمان کوشیده بود با ترفندهای رسانه‌ای وجهه متدینان را به‌دوراز عقلانیت و همراه با جهل و خرافه و بی‌خردی نمایش دهد؛ در بسیاری از پروژه‌های رسانه‌ای این سرخط قابل ردگیری است؛ اما نوع عملکرد دین‌داران در بحران اخیر، به یکباره کل بافته‌های آن جریان رسانه‌ای را پنبه کرد.

چه در سطح عمومی دین‌داران و چه در سطح گروه‌های مرجع همبستگی خوبی در نمایش عقلانیت ایجاد شد. شاید تا پیش‌ازاین باورپذیر نبود که بعضی آیین‌های مسلمانی بعد از قرن‌ها و برای اولین بار در تاریخ به‌یکباره تعطیل شود آن‌هم به‌صرف یک حکم برجسته ایمانی مشتمل بر ضرورت حفظ جان؛ و این اتفاق با کمترین مخالفت عمومی و به‌دوراز هرگونه جنجال و خشونت رخ داد؛ این ماجرا جبهه مقابل را به یکباره در خفقانی از تحلیل فرو برد؛ برخی تیترزنی های اخیر و یا تولید مطالب پوچ در کانال‌های مجازی متأثر از همین وادادگی و شکست است.

به نظر می‌رسد در مقطع کنونی رسانه‌های اسلامی انقلابی باید با ارائه سناریوهای حرفه‌ای بکوشند این نمایش عقلانیت را به نحو حداکثری تبلیغ و تبیین کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید