| سید مهدی سیدی |

 دنیای آینده دنیای متفاوتی است؛ دنیایی که سرشار از بحران‌ها و آرامش‌هاست. بشر پیشرفت‌های بیشتری خواهد کرد، فناوری‌ها روزافزون و فراگیر خواهد شد، مرزها خواهد شکست و دامنه علم همه لایه‌های زندگی را درخواهد نوردید؛ پس مخاطرات جدیدی رخ خواهد داد. انقلابی پیش روست که همه ابعاد جامعه را پوشش خواهد داد. طبیعی است که در این موج رونده، کار و فعالیت انسانی هم متفاوت شود.

در دنیای آینده پایداری شغل‌ها، متزلزل و امنیت شغلی کمرنگ خواهد شد. هرروز شغل‌های بیشتری خواهد مُرد و شغل‌های جدیدی متولد خواهد شد. دنیایی پیش روست که در آن از شغل‌های خانوادگی خبر کمتری به گوش خواهد رسید. امپراتوری‌های خانوادگی جای خود را به شرکت‌های کوچک و بزرگی خواهند داد که مالکیت آن مدام دست‌به‌دست خواهد شد. پیشه‌های موروثی و شغل‌های پدر – پسری کمتر مجالی برای نفس کشیدن خواهند داشت.

اگر تا پیش‌ازاین هر شغل چند صدسال و شاید هزار سال عمر می‌کرد و از نیاز بازار عقب نمی‌افتاد، پس‌ازاین با شغل‌های بسیاری روبرو خواهیم بود که حتی ممکن است به‌اندازه ۵ سال هم عمر نکنند. همان‌گونه که بشر نیازهای نو به نو خواهد داشت و دایره تنوع علایق و سلایقش را به همه سلول‌های زندگی خواهد کشاند، شغل‌ها هم نو به نو و متغیر خواهند بود.

اینجاست که خانواده امروز باید از آینده خبر بگیرد و فرزندش را برای شرایط متفاوتی تربیت کند. از تفکر کهنه و منفعل فاصله بگیرد که در آستانه ورود به شرایطی است که از زمین تا آسمان با دوران پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها متفاوت خواهد بود. مدرسه و دانشگاه باید این هشدار را جدی بگیرد و سازوکارهای آموزشی خود را دگرگون کند. رسانه و گروه‌های مرجع باید شجاعت تغییر و روحیه پذیرش تحول را در نسل آینده تزریق کنند.

و اما یک خبر مهم: چندی است که به دنیای آینده واردشده‌ایم. تغییر آغاز شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید