| سید مهدی سیدی |

 گاهی بعضی از ما از آرمان‌های دوران جوانی فاصله می‌گیریم و در مسیر پرتلاطم زندگی و در هیاهوی ازدواج و مدرک و ثروت و قدرت، از آرمان‌خواهی گذشته دور می‌افتیم. نظیر همین ماجرا برای جوامع نیز محتمل است. پیامبر اکرم (ص) که مبعوث شد آرمان‌های آسمانی به ارمغان آورد و مردم را به نیکی فراخواند اما پس از سقیفه، جامعه انقلابی از ارزش‌های پیشین فاصله گرفت و در طول دهه‌ها ارزشها را به ضد ارزش تبدیل کرد؛ اما ۵۰ سال پس از رحلت پیامبر (ص)، قیام امام حسین (ع) نقطه روح‌بخشی برای بازگشت جامعه به آرمان‌ها بود.

امام حسین (ع) به جامعه گوشزد کرد مراقب مسیرت باش، مبادا که در جاده انحراف بتازی! ترسم نرسی به کعبه ای اعرابی، وین ره که تو می‌روی به ترکستان است!

مبادا دروغ‌ها لباس حقیقت به تن کند و مبادا همگان با خوش‌خیالی پوچ به کارهایی تن دهند که عاقبت آن تباهی باشد. امام حسین (ع) یک ندای بلند در گوش تاریخ بود که ارزش‌هایتان عوض شده، نادرستی‌ها بر کرسی درستی‌ها تکیه زده و موریانه، پایه‌های اعتقادتان را جویده؛ پس برگردید به معیارهای اصیل!

امام حسین (ع) حاکمیت ضد قرآن را محکوم کرد. معاویه پنهان‌شده پشت جهالت را لو داد. جاعلان تاریخ را بی‌آبرو کرد و سکوت در برابر تحریف را شکست. در خطبه منا با صدای رسا علیه عالمانی فریاد کشید که دین‌شان را به قدرت فروختند و با سکوت، ظلم بنی‌امیه را تقویت کردند. امام حسین (ع) سستی جامعه را محکوم کرد و علیه جامعه بی‌احساسی قیام کرد که کاری به جدال حق و باطل نداشت، جامعه‌ای که امر به معروف و نهی از منکر را تعطیل کرد و با خمودگی، هوسرانی ثروتمندان قدرتمند را فراهم آورد. امام حسین (ع) پذیرش ذلت را توسط تک‌تک آدم‌های جامعه محکوم کرد و خودش در دوگانه ذلت و مرگ، شهادت را انتخاب کرد تا بگوید مرگ در راه سعادت و آزادی، افتخار است، ولو پیکر بی‌سر امام معصوم زیر سم اسب‌ها لگدکوب اهانت کوفیان شود. امام حسین (ع) با مردانگی و دلاوری، اندیشه‌های پاک را برانگیخت و راه نفوذ را بر خصلت‌های جاهلی بست. امام حسین (ع) اولویت‌های عبادی را مجدداً مهندسی کرد، حج مرسوم را رها کرد تا پرچم ظلم‌ستیزی را برافراشته کند. خواست بگوید عبادت بی اطاعت، جرمی است ۳۰ هزار نفره در برابر تشنگی طفلان حسین (ع)؛ پس نماز بی ولایت بی نمازیست.

اینچنین است که هربار و هرلحظه که به یاد امام حسین (ع) گریه می‌کنیم وجدان‌مان را مخاطب حسین قرار می‌دهیم که دوباره به معیارها بازگردید و ارزش‌های اصیل را در زمین وجودتان زنده کنید! برای همین است که حسین منجی جان انسان‌هاست و یادش مسیحای احیاگر جامعه خواب‌آلوده!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید