به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز؛ کارگاه یادداشت‌نویسی و نویسندگی با سیدمهدی سیدی نویسنده و فعال رسانه‌ای به صورت مجازی در دوره آموزش خبرنگار ترنج ۲ برگزار شد.

سیدی با بیان اینکه هر نویسنده باید پنج سوال اصلی را همواره پاسخ دهد گفت: این سوال‌ها عبارتند از چرا بنویسیم یا فلسفه نوشتن، چه چیزی بنویسیم یا سوژه‌یابی، برای چه کسی بنویسیم یا مخاطب‌شناسی، کجا بنویسیم یا رسانه‌شناسی و چگونه نوشتن یا فنون نوشتن.

وی افزود: آخرین مطلبی که یک نویسنده در دوران حیات خود می‌نویسد باید همان شور و حرارت اولین مطلبش را داشته باشد اما بسیاری از نویسندگان اینچنین نیستند زیرا در فلسفه نوشتن مشکل دارند.

این فعال رسانه‌ای نویسندگی را معماری کلمات تعریف کرده و ادامه داد: هر چیزی که تغییری ایجاد و نیازی را رفع کند نویسندگی است و نویسنده کسی است که هرگز نتواند از نوشتن دست بکشد و عادت رفتاری او نوشتن است. از طرف دیگر پایه رسانه متن است بنابراین هسته و فرم فعالیت‌های رسانه‌ای نویسنده است.

سیدی با بیان اینکه در ایران یادداشت‌نویس واقعی نداریم افزود: در روزنامه‌های دنیا سرمقاله‌نویس تنها به نوشتن یادداشت پرداخته و بالاترین دستمزد را دارد و بسیاری از روزنامه‌ها به سرمقاله‌های خود شناخته می‌شوند اما در ایران اینگونه نیست و یادداشتی به عنوان انعکاس دیدگاه و تحلیل‌های نویسنده بر اساس نیازمندی مخاطب و مرتبط با اخبار روز نداریم.

این نویسنده ادامه داد: در تمام دنیا یکی از افتخارات دانشمندان و حتی افرادی که جایزه نوبل گرفته‌اند نوشتن یادداشت در روزنامه‌هاست اما اساتید ایرانی از درخواست برای یادداشت‌نویسی ناراحت می‌شوند.

سیدی درباره سوژه‌یابی گفت: سوژه به طور کلی به معنای موضوع اما بسیار جزئی‌تر است. ۵۰ درصد تولید مطلب به سوژه بستگی دارد؛ همچنین چون سوژه با خبر مرتبط است تاریخ انقضا دارد و باید در زمان مناسب منتشر شود.

این فعال رسانه‌ای درباره ویژگی‌های سوژه افزود: سوژه باید دقیق و متمرکز باشد و باید از پراکنده‌نویسی پرهیز کرد، همچنین باید واضح و مشخص و بدون ایهام و مورد نیاز مخاطب باشد و جزییات به طور کامل ذکر شود.

وی با بیان اینکه در یادداشت باید حرف‌های مهم و جذاب زده شود ادامه داد: یکی از مشکلات جبهه انقلاب این است که حرف‌های مهم در قالب جذاب نوشته نمیشود. همچنین سوژه یادداشت باید نو باشد یا با نگاهی نو به آن پرداخته شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید