| سید مهدی سیدی |

جامعه بشری به ادب محتاج است؛ امروز بی‌ادبی در همه عرصه‌های زندگی برای ما جنایت و مکافاتی آفریده است؛ گستاخی فرزندان در برابر پدران و مادران، فروپاشیدن مدرسه و درس و کلاس، بی‌ادبی‌های رسانه، فحاشی سیاست‌مردان، بلبشوی شهر و ترافیک، تقلب ورزشکاران و هنرمندان، دروغ‌گویی مغازه‌دارها، فریب‌کاری متخصصان، و هزار و یک آسیب دیگر که در هر قشر و گروهی می‌توان سراغ گرفت، تمامی از پنجره ادب‌ورزی قابل تحلیل و اصلاح است.
سال‌های کودکی، موقع آموختن زبان فارسی به ما سرمشق می‌دادند: «ادب، آداب دارد!» یعنی بیاموزیم که چگونه مؤدب باشیم. پیامبر مهربانی‌ها سرمشق ادب است، او تمامِ ادب است، اصلاً ادب یعنی محمد (ص)! آنچنان که ادب محمد از شمشیر او تیزتر و پرنفوذتر بود، تا جایی‌که توانست ظرف ۲۳ سال جاهل‌ترین چادرنشینان بیابان و خشن‌ترین مردان دوران را رامِ محبت خود کند و مدینه‌ای جدید بیافریند.
امروز، جستجو در احوال پیامبر خاتم، برای دنیا از نان شب واجب‌تر است و تکلیفی است سنگین بر دوش ما که فرزندان خود و مردمان جهان را به عطر محمد آشنا کنیم؛ هرکس کاری از دستش بر میاید به میدان بشتابد: آنکس که یک زبان خارجی می‌داند، آنکس که اهل مطالعه است، هرکس که اهل نوشتن و سخن گفتن است، هرکس که رسانه دارد، گرافیک می‌داند، تصویر می‌فهمد، ارتباط دارد، منبع و پول و نیرو دارد؛ بخشی از زمان و توان خود را مصروف محمد کند تا جهانی آباد شود؛ پس همه ما مبلغان محمد باشیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید