| سید مهدی سیدی |

کتاب «قلاب» ماجرای جالبی دارد: اینکه ما چگونه به محصولات و فناوری‌ها وابسته می‌شویم! و اینکه شرکت‌های تجاری چگونه برای ما عادت‌سازی می‌کنند و ما را وادار می‌کنند به‌صورت مکرر از محصولات‌شان استفاده کنیم.
گفته می‌شود عموم کاربران موبایل در روز حتی تا ۱۵۰ مرتبه به موبایل‌هایشان سر می‌زنند و حتی بارها بی‌دلیل صفحه موبایل را روشن و خاموش می‌کنند! حدود ۸۰ درصد ما صبح‌ها حداکثر تا ۱۵ دقیقه بعد از بیدار شدن از خواب به موبایل‌مان سر می‌زنیم. یک‌سوم از آمریکایی‌ها در پژوهشی گفته‌اند حاضرند ارتباط جنسی نداشته باشند اما موبایل داشته باشند!
راه دوری نرویم؛ اگر توی زندگی خودمان هم مروری داشته باشیم به‌وضوح متوجه می‌شویم که به موبایل معتاد شده‌ایم. ما هر روز بی‌دلیل و به‌صورت مکرر استوری های واتساپ را چک می‌کنیم، هر ساعت در صفحات اینستاگرام چرخ می‌زنیم، بدون هیچ هدف روشن وارد گوگل شده و چیزهایی را سرچ می‌کنیم، بدون هیچ شناختی، لینک‌های ناشناس را تعقیب می‌کنیم.
اصل ماجرا آن است که کمپانی‌های متمول، با روانشناسی ما توانسته‌اند رگ خوابمان را پیدا کنند و بی‌اجازه به محوطه عادت‌های ما ورود کنند.
« نیر ایال» مؤلف کتاب قلاب در طول کتابش سعی کرده ۴ مرحله عادت‌سازی را برایمان توضیح دهد:
۱- محرک (اینکه یک فناوری چگونه ما را تحریک می‌کند تا از آن استفاده کنیم)
۲- اقدام (ما بعد از تحریک شدن چگونه آن فناوری را مصرف می‌کنیم؛ که خود این اقدام هم تابع مؤلفه‌های جالب بسیاری است)
۳- پاداش (بعد از مصرف آن محصول، به ما پاداش می‌دهند و ما را نسبت به بازگشت مجدد تحریک می‌کنند)
۴- سرمایه‌گذاری (ما برای مصرف نهایی آن محصول سرمایه‌گذاری می‌کنیم و تبدیل به مشتری وفادار آن می‌شویم)
این روند را به‌راحتی می‌توانیم در فرایند بازی‌های رایانه‌ای و یا گیم‌های موبایلی مشاهده کنیم. اما مهم آن است که عادت‌های خود را بشناسیم و از اسارت تکرارهای نابود کننده خلاص شویم. راستی شما در طول روز چندبار گرفتار اعتیاد ناپیدای خود هستید؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید