| سید مهدی سیدی |

 فقر، آغوش خود را به سمت ما گشوده است. به نحو مشهودی درآمدها کاهش یافته و کسب‌وکارها بی‌برکت شده است. همزمان باور داریم رزق و روزی فقط پول و ماشین و مسکن نیست؛ بسیاری از محرومیت‌ها ناشی از رزق‌های معنوی است که از دست ما رفته و جایگزین دیگری ندارد.

بار دیگر این سؤال، پررنگ و حیاتی شده است: چگونه ثروتمند شویم؟

(با این توضیح مهم که ثروت صرفاً مادیات نیست و بسیاری از مسائل معنوی را هم دربر می‌گیرد)

منطقا برای افزایش رزق و روزی دو عامل مؤثر است: عوامل مادی و عوامل معنوی. انسان مؤمن باید به هر دو جنبه توجه کند و برای آن برنامه روشنی داشته باشد. اینجاست که ایمان و تلاش توأمان باید به کار گرفته شود.

پیشنهاد می‌کنم این محورها را تجربه کنید و خیلی زود نتایج روشن آن را ببینید:

سعی کنید در کار یا کارهایی تخصص پیدا کنید و در حرفه خود «شماره یک» شوید. حتما در فعالیت‌های خود پشتکار و صبوری داشته باشید، زود خسته نشوید و کنار نکشید. برای زندگی خود برنامه‌های تمیز و دقیقی بچینید. اهل تدبیر، کیاست و مدیریت باشید. اصلی‌ترین ارزش خود را صداقت قرار دهید. به‌هیچ‌عنوان در دام دروغگویی، کم‌کاری، فریب و تقلب گرفتار نشوید. با دیگران خوش‌اخلاق باشید. گفته‌اند اگر همسایه خوبی باشید رزق‌تان زیاد می‌شود؛ برای این ادعا فلسفه روشن و قابل دفاعی وجود دارد. اگر می‌توانید به دیگران قرض دهید و از امکانات خود در اختیار آن‌ها بگذارید. ارتباط با فامیل و خویشاوندان را هرگز ترک نکنید. از نماز اول وقت دریغ نکنید. اگر می‌توانید نماز شب را حتی در کم‌ترین حجم خود در دستور کار قرار دهید. سحرخیزی یک فرمول سحرآمیز است. پس شب‌ها زودتر بخوابید. اگر ازدواج نکرده‌اید خیلی زودتر بساط ازدواج را فراهم کنید (به‌ویژه آقاپسرها). خواندن بعضی سوره‌ها، آیه‌ها و دعاها برای افزایش رزق و روزی، گشایش‌های خیره‌کننده‌ای ایجاد می‌کند؛ فهرستی از آن تهیه کنید. پیش‌بینی‌های خوب داشته باشید و به آینده خوش‌بین باشید. از گناهان به‌ویژه بعضی گناهان خاص به‌شدت اجتناب کنید تا رزق‌تان کم نشود. اهل شکرگزاری باشید و زندگی خود را با قناعت و اعتدال مدیریت کنید. از مصرف‌گرایی خود بکاهید و ریشه حرص و طمع را بخشکانید. تا جایی که می‌توانید با وضو باشید. صدقه دادن‌های روزانه را فراموش نکنید. حتما اهل خمس دادن باشید و از سهم امام زمان (عج) غفلت نکنید. خوش اخلاق باشید و از بدقلقی دست بردارید.

و از همه مهمتر: باور کنید کلیددار آفرینش خداست و رزق و روزی دست اوست. پس از همگان قطع امید کنید و صرفا به خودش متصل بمانید؛ و این یعنی توکل!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید