| سید مهدی سیدی |

 رفاقت، لذت می‌آورد. با هرکسی رفیق شوی دوست داری وقتت را با او بگذرانی!

اگر با قرآن رفیق شویم حتما بیشتر لذت خواهیم برد. اما چرا با قرآن چندان صمیمی نیستیم؟ شاید یکی از دلایلش آن است که نمی‌توانیم قرآن را متفاوت بخوانیم.

اما حالا یک پیشنهاد سازنده برای متفاوت خواندن قرآن:

فرض کن قوی‌ترین سلطان عالم نماینده‌ای را نزد تو فرستاده تا حرف‌هایش را بدون واسطه بشنوی! چگونه و با چه حالی در محضرش حاضر می‌شوی؟ حالا این پادشاه همان خدای مهربان است (مالک المک) و این نماینده، پیامبر مهربانی‌هاست (حضرت محمد صلی‌الله علیه و آله) و این پیام، قرآن است.

در همین قرآن بعضی از آیات با عبارت «قُل» آغاز می‌شود. به این معنا که ای پیامبر به مردم بگو این کار را بکنند، آن کار را نکنند، اینگونه بیندیشند و اینگونه زندگی کنند.

حالا پیشنهاد متفاوت آن است که یکبار آیاتی را که با عبارت «قل» آغاز می‌شود در قرآن شناسایی کنی و حتی زیرش را خط بکشی و یا در دفتری بنویسی و خودت را به‌صورت مستقیم مخاطب آن قرار دهی؛ ناگهان حس عجیبی پیدا خواهی کرد، گویی رخ‌دررخ در محضر خدا نشسته‌ای و صدای مهربانش را می‌شنوی؛ آنوقت است که سرشار از لذت و عظمت می‌شوی!

بیا همین حالا چند نمونه از این آیات را گوش کن:

بگو بار خدايا! تويى دارنده مُلك! به هركه بخواهى قدرت مى‏دهى و از هر كه بخواهى قدرت را مى‏ستانى. هركس را كه بخواهى عزت مى‏دهى و هركس را كه بخواهى ذلیل می‌کنی.

بگو شما اعمال خود را انجام دهيد! به‌زودی خداوند و رسول او و اهل ايمان اعمال شما را خواهند ديد و شما به‌سوی خدايى كه دانای غيب و آشكار است، باز خواهيد گشت و شما را به آنچه عمل كرده‏ايد آگاه مى‏سازند.

بگو بنگريد در آسمان‌ها و زمين که چه چيزهايى وجود دارد و البته آيات الهى و بيم دادن‌ها، مردمى را كه ايمان نمى‏آورند سود نمى‏دهد.

بگو حمد مخصوص پروردگار است! به‌زودی آياتش را به شما نشان خواهد داد تا آن را بشناسيد و پروردگارت از آنچه انجام مى‏دهيد، غافل نيست.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید