| سید مهدی سیدی |

 اگر نگوییم مهم‌ترین کار شورای شهر، حداقل از مهم‌ترین کارهای پارلمان شهری، انتخاب شهردار است. تجربه انتخاب شهردار کاشان در ادوار مختلف، همواره پر فراز و نشیب بوده و عموما نیز از سازوکار روشنی برخوردار نبوده است.

اعضاء برگزیده شورا باید در گام نخست فهرستی از شاخص‌‌ها برای شهردار مطلوب را تدوین کنند تا نتیجه انتخاب، از جهت کیفیت و کارآمدی تضمین‌های لازم را داشته باشد. انتشار عمومی این شاخص‌ها نیز می‌تواند مشارکت مردمی خوبی در معرفی افراد و نیز نظارت بعدی بر شهردار را فراهم سازد.

۱- کاشان، شهرداری می‌خواهد که زیست‌بوم شهر و فرهنگ پیچیده آن را به‌خوبی بشناسد. ۲- اهل مطالعه، برنامه‌ریزی و پژوهشگری دائمی بوده و درباره مدیریت شهری سررشته لازم را داشته باشد. ۳- به آینده‌پژوهی باور داشته باشد و در ذهن شهرداری، اقلا افق ۵۰ ساله آینده کاشان را ترسیم کند. ۴- بحران‌های شهر را در لایه‌های گوناگون شناسایی کرده و برای حل آن وارد عکس‌العمل فعال شود نه آنکه از رویارویی با آن طفره رفته و آن را در قالب دردی مزمن و سرطانی برای نسل‌های بعدی شهرداری به ارث بگذارد. ۵- جهادی و مرد میدان باشد و از پشت‌میزنشینی و فعالیت‌های دکوری و دستوری پرهیز کند. ۶- نظارت‌پذیر باشد و به سیاست‌های تدوینی در شورای شهر پشت پا نزند. ۷- خود را خادم مردم دانسته و به افکار عمومی پاسخگو باشد. ۸- قدرت تعامل و گفتگو با همه اجزاء مدیریتی شهر را دارا باشد و به دوقطبی‌های کاذب و ویران‌کننده دامن نزند. ۹- انگاره او از کاشان، صرفا شهری تاریخی و سنتی نباشد و کاشان را در تراز جهانی و در متن پیشرفت تمدنی ایران تصویر سازد. ۱۰- جوانگرا باشد و از ظرفیت نخبگانی شهر با وسعت دید و سعه‌صدر بهره‌برداری کند. ۱۱- فساد ستیز و عدالت‌خواه باشد و برای جراحی‌های بزرگ در دستگاه عریض و طویل شهرداری، اراده و شجاعت داشته باشد. ۱۲- خود را دانای کل نداند و اندیشه متخصصان را بی‌دلیل به بایگانی نسپارد. ۱۳- از کارهای سطحی و صرفا جذاب اجتناب کند و برای فعالیت‌های عمیق و دیربازده انگیزه و صبوری لازم را داشته باشد. ۱۴- در برابر خواسته‌های خارج از چارچوب و یا فردی اعضاء شورای شهر و سایران، مقاومت لازم را داشته باشد و برای حفظ کرسی شهرداری، به حاجات خارج از قانون و برنامه تن ندهد. ۱۵- فرهنگ را جدی بینگارد و از مسائل اجتماعی شهر غفلت نکند.

قطعا این ۱۵ شاخص و بسیاری شاخص‌های دیگر در وجود هیچکس به‌تنهایی جمع نخواهد شد؛ اما مهم آن است که شهردار انتخابی از همه این شاخص‌ها به‌اندازه لازم – سهم و بهره‌ای داشته باشد.

حال باید دید اعضاء ششمین دوره شورای اسلامی شهر کاشان به کدام سطح از این شاخص‌ها رضایت خواهند داد و در اندرونی خود برای فرایند انتخاب شهردار چه تدبیری خواهند اندیشید!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید