| سید مهدی سیدی |

 پلاستیک‌ها دنیا را پر کرده است. تا چندی دیگر میزان زباله‌های پلاستیکی در اقیانوس‌ها از تعداد ماهی‌ها بیشتر می‌شود. معروف است اگر دنیای مدرن را دارای پیکری بدانیم که خونی در آن جاری است، این خون همان پلاستیک‌ها هستند. اختراع (یا کشف و ساخت پلاستیک) این فرصت را در اختیار تمدن نوین قرار داد تا نظام تولید و مصرف انبوه را راه بیندازد. کارخانه‌هایی که مدام تولید می‌کنند و مردمی که مدام خیلی بیشتر از نیازهای واقعی خود مصرف می‌کنند. پلاستیک به‌عنوان جنسی ارزان، قابل انعطاف و یکبار مصرف، توانست این معادله را برقرار کند. اگر پلاستیک‌ها نبودند بشر هرگز نمی‌توانست اینچنین زیاد و بیش از حد تولید کند و خود را مصرف زیاده‌خواهانه غرق کند. (البته کارکردهای مفید پلاستیک مد نظر این نوشتار نیست)

اما حالا همین پلاستیک، گریبان ما را گرفته و به قاتل خاموش محیط‌زیست تبدیل شده است. حاشیه جاده‌ها پر از پلاستیک است. جنگل‌ها به خاطر بطری‌های پلاستیکی آتش می‌گیرد. کیسه‌های پلاستیکی، کانال‌های آب را مسدود می‌کند و هرسال هزاران حیوان و آبزی با بلعیدن زباله جان خود را از دست می‌دهند. زباله‌های پلاستیکی بیش از ۵۰۰ سال در محیط باقی می‌ماند و به‌سادگی بازیافت نمی‌شود. حتی شیرابه آن حاوی پلیمرها و فلزات خطرناکی است که آب‌های زیرزمینی را به گند می‌کشد.

حال کشورهای سازنده پلاستیک در غرب، خود قوانینی علیه مصرف پلاستیکی وضع کرده‌اند. ۲۷ کشور اتحادیه اروپا در قانونی فراگیر از هفته گذشته (سوم جولای ۲۰۲۱) تولید و فروش ظروف یکبار مصرف را ممنوع اعلام کرده است. این قانون شامل اقلام یکبار مصرف ازجمله قاشق و چنگال و بشقاب پلاستیکی، لیوان پلاستیکی، نی ‌نوشیدنی، گوش پاک‌کن و چوب‌های پلاستیکی متصل به بادکنک می‌شود.

آنان که خود پلاستیک‌های پلیمری را وارد صنعت و زندگی کرده‌اند حال خود از آن توبه کرده‌اند ولی ما پیروی‌کنندگان از آنان با مصرف بی‌رویه این موجود بدجنس و دیرهضم، به مرداب کشیده شده‌ایم.

اما لازم است آگاه باشیم در آینده‌ای نه‌چندان دور اگر نجنبیم به خاطر تولید و مصرف پلاستیک در تجارت جهانی دچار چالش‌های جدی خواهیم شد و از آن بدتر، زودتر از آنکه گمان کنیم محیط زیست‌مان را نابود خواهیم کرد و دیگر طبیعتی برای نسل‌های بعدی باقی نخواهیم گذاشت. پس لازم است تا دیر نشده با وضع قوانین جدی از پیشروی پلاستیک‌ها جلوگیری کنیم و همزمان با اراده‌ای جمعی در مقام مردم همه ما دست از مصرف پلاستیک و مواد یکبار مصرف برداریم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید