| سید مهدی سیدی |

 ۱- در همه متن‌های خود به دو عنصر «پیام» و «اثر پیام» دقت داشته باشید. در نویسندگی حرفه‌ای هر متن باید صاحب پیام‌های ارزشمندی برای مخاطب باشد به‌نحوی‌که بتواند برای او ارزش افزوده ایجاد کند. یک نویسنده باید بتواند با استفاده از قواعد زبانی به پیام‌های خود جان و روح بخشیده و آن را بر ذهن و رفتار مخاطب، اثرگذار سازد. 

۲- ذکر جزئیات فراموش نشود! در متن‌ها تا جایی که می‌توانید جزئیات مورد انتظار مخاطب را ذکر کنید؛ از نام‌ها و زمان‌ها گرفته تا برخی مختصات محیطی و مکانی و یا هر چیز دیگری که می‌تواند متن را دسترس‌پذیر و قابل همذات‌پنداری کند. 

۳- حتما به زیبایی و ظرافت‌های ادبی متن توجه کنید! از ظرفیت کلمات و جمله‌بندی‌های مؤثر به نحوی استفاده کنید که متن بتواند به مقدار مقتضی حس زیبادوستی مخاطب را تأمین کند و برای او لذت بیافریند. 

۴- سعی کنید در لایه‌های مفهومی متن خود عمیق شوید! درست است که بخشی از مخاطبان امروز کم‌حوصله و ساندویچی شده‌اند اما به‌هرتقدیر یک نویسنده باید در تحلیل و معنا، چند قدم از مخاطب خود جلوتر و عمیق‌تر باشد. سعی کنید دو سه حرکت بیشتر از ذهن مخاطب را شناسایی و ارائه کنید. یادتان باشد مخاطب از کنجکاوی لذت می‌برد و هر وقت در اقیانوسی از معنا شیرجه بزند و لذت کشف معانی عمیق را به جان بخرد، لحظات ماندگارتری برای او رقم می‌خورد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید